При регулярних тренуваннях та ставках на довгостроковий результат окрему увагу варто приділити харчуванню. Продукти відіграють важливу роль і є категорії, які не рекомендується їсти перед тренуванням. Обговоримо 13 найнесприятливіших продуктів, які негативно впливають на організм під час фізичного навантаження.
Чи варто їсти перед тренуванням
Довгий час питання харчування перед тренуванням було спірним. Проте, сучасні наукові дослідження свідчать, що харчування перед заняттями безпосередньо впливає на гормональну систему.
Якщо перекусити перед тренуванням, під час спортивного навантаження рівень цукру в його крові буде вищим, ніж якби тренуватиь натще. Жирова тканина зберігає запаси жирів, а м'язи та печінку – глікоген. Коли в організмі є запаси глюкози і жирів – основних джерел енергії, то при фізичному навантаженні використовуються вони.
При заняттях натще організм починає активно використовувати і спалювати власний жир. Це особливо актуально для людей, які борються із зайвою вагою. Якщо немає перед тренуванням, підвищується витрата жирів.
Однак у докладніших дослідженнях факт прискореного жироспалювання при заняттях натще не підтвердили. Тренуватися можна як на порожній шлунок, так і після їди. Більшу увагу варто приділяти якості харчування та вибору продуктів.
Продукти, які не можна їсти перед тренуванням
Є продукти, які не можна їсти перед тренуванням. Тією чи іншою мірою вони руйнівно впливають на організм і їх вплив може негативно проявитися під час фізичного навантаження.
Продукти з високим глікемічним індексом
Любителям поласувати солодощами – здобними булочками, пончиками та іншими хлібобулочними виробами, доведеться відкласти подібну їжу до іншого часу. Перед тренуванням насолоди необхідно виключити.
Продукти з високим глікемічним індексом (кукурудзяні пластівці, магазинні соки, деякі солодкі фрукти) призводять до різкого стрибка цукру в крові. Такий підйом тримається недовго – після піку настає падіння і людина швидко відчуває втрату енергії, сонливість. Перед тренуванням такий стан сприятиме відсутності бажання займатись.
Бобові
Бобові культури (червона та стручкова квасоля, кукурудза, нут) – це добрі джерела корисних вуглеводів та якісного білка для вегетаріанців. Однак, без замочування та попередньої підготовки вони негативно впливають на травлення та можуть складно засвоюватися.
У деяких категорій людей відсутні ферменти для травлення бобових. Такі люди відчувають сильний дискомфорт (сильне газоутворення, біль у животі) після бобів та інтуїтивно відмовляються від подібної їжі.
Газовані напої
Газовані напої – лимонад, мінеральна вода з газами, енергетики, а також інші солодкі газування категорично неприйнятні не лише перед тренуванням, а й для будь-якої людини, яка думає про здоров'я.
Напої з газами завдають непоправної шкоди шлунку, викликають подразнення його стінок, а також можуть сприяти здуттю. Деякі тренуються намагаються за допомогою солодких газованих напоїв наситити організм вуглеводами. Однак для цих цілей існують безпечні спортивні добавки, а також натуральні джерела – скибочки фруктів.
Фастфуд
Смачна піца, шаурми, гамбургери, картопля фрі стали атрибутами сучасного життя. Скрізь розташовані крапки з цією смачною їжею. Однак ключовий параметр будь-якої їжі – баланс макро- та мікронутрієнтів. Білки, жири та вуглеводи повинні знаходитися у здоровій пропорції.
Весь фастфуд готується на великій кількості олії. Вживаючи такий перекус перед тренуванням, організм отримує не лише ударну дозу калорій, а й велику кількість корисних жирів. Під час тренування людина почуватиме себе втомленою, відчуватиме тяжкість у шлунку. Уповільнене травлення та апатія зведуть результати тренування нанівець.
Пряна та гостра їжа з великою кількістю спецій
Печія, нетравлення, дискомфорт у шлунку – лише деякі стани, які можуть спіткати тренуючого, якщо перед заняттям перекусити їжею з великою кількістю спецій та прянощів.
Загалом спеції – корисна добавка, яка покращує метаболізм і прискорює обмінні процеси. Вживання гострої їжі допомагає спалювати до 120 ккал. Однак перед тренуванням варто утриматися від гострих страв.
Алкоголь
Безневинний келих вина неприпустимий перед тренуванням, як і інші алкогольні напої. Під час заняття організм втрачає воду і зневоднюється. Алкоголь сприяє додатковій втраті рідини.
Окрім погіршення фізіологічних процесів, алкогольні напої сприяють підвищеному ризику травматизму. Змінений стан свідомості погіршує координацію та розумові процеси, тому вправи неможливо виконувати правильно та ефективно.
Капуста
Корисна та улюблена багатьма категорія продуктів, що включає дієтичні овочі – броколі, цвітну та брюссельську капусту, не рекомендована перед тренуванням. Такі продукти можуть викликати дискомфорт у шлунково-кишковому тракті – спазми, тяжкість у шлунку, стани, що ускладнюють тренування.
Якщо хочеться з'їсти щось овочеве, підійдуть картопля, спаржа, запечений гарбуз. Також доречна паста із пшениці твердих сортів.
Протеїнові батончики
Зручні, смачні протеїнові батончики – одна з найпопулярніших категорій спортивного харчування. Незважаючи на білок у складі, їх небажано вживати перед тренуванням. До складу корисних ласощів більшості виробників, крім протеїну, входять вуглеводи та цукри. Протеїнові батончики краще вживати після тренування.
Деякі види білкової їжі
Тяжка білкова їжа-м'ясо, приготовлені у великій кількості олії, не підходять для харчування перед тренуванням. Жири складно і довго перетравлюються, тому під час тренування організм витрачатиме час на травлення. Перед заняттям можна використовувати легкі білки у формі кисломолочних продуктів, риби, морепродуктів.
Що їсти до тренування
Для того, щоб тренування пройшло ефективно, необхідне повноцінне правильне харчування. Оптимально, якщо їда відбудеться за 1,5-2 години до фізичного навантаження.
Вибирайте правильні та корисні продукти та страви:
- Поєднуйте злакові з нежирною рибою або м'ясом, приготовленими без зайвого жиру;
- Доречна гречана чи рисова крупа з тушкованими овочами;
- Цільнозернові макарони, сендвічі з хліба на борошні грубого помелу у поєднанні з філе курки або індички;
- Кислі ягоди з вівсянкою;
- Питні йогурти без цукру із зеленими яблуками.