Вітаміни – важливі органічні речовини, які необхідні для зміцнення імунітету та підтримки здоров'я. В осінньо-весняний період їх обов'язково потрібно підключати до раціону, тим більше, що купити їх можна вільно у будь-якому спеціалізованому магазині. Вибір вітамінів настільки багатий, що кожен зможе підібрати ті, які можуть вирішити конкретні завдання. У той же час лікарі сходяться на думці, що восени краще вибирати мікроелементи, що дозволяють підготувати свій організм до зими.
Осінній авітаміноз
Люди в усьому світі восени відчувають дисбаланс вітамінів. Це нормальне явище, незважаючи на багатий фруктами, ягодами та овочами літній період. Але важливо навчитися розпізнавати дефіцит мікроелементів в організмі. Серед основних симптомів, що вказують на осінній авітаміноз, такі:
- хронічна втома;
- швидка стомлюваність;
- дратівливість;
- схильність до частих застуд;
- зниження працездатності;
- лущення шкіри.
Причинами авітамінозу з настанням осені можуть бути як неправильно підібраний раціон харчування та зниження сонячної активності, так і хронічний стрес.
Важливість вітамінів в осінній період
Лікарі називають кілька причин, які пояснюють необхідність прийому вітамінів восени:
- Виснаження літніх запасів. Вітаміни групи C і B залишаються в організмі два тижні, а ті, що не засвоїлися, виводяться разом із сечею. Довше затримуються жиророзчинні вітаміни A, D та E, але не більше двох місяців. Виходить, що всі літні запаси з настанням осені швидко вичерпаються, і організму потрібні вітамінні добавки.
- Зміна погодних умов. Влітку світить сонце і стоїть чудова тепла погода. Восени частіше йде дощ і задує холодний вітер, а також гостро відчувається нестача сонячного світла. Внаслідок усіх цих природних змін організм відчуває сильний стрес, що стає причиною ослаблення захисних сил і, як наслідок, постійних застуд та вірусних інфекцій.
- Повернення до соціуму. Восени закінчується пора відпусток і всі повертаються до офісу чи навчального закладу. Нагромадження в одному приміщенні великої кількості людей неминуче призводить до поширення гострих вірусних інфекцій.
Щоб не впасти в осінню нудьгу і комфортно зустріти зиму, потрібно уважно підійти до свого здоров'я та забезпечити організм важливими для цього періоду мікроелементами.
Які вітаміни потрібні восени та взимку
Лікарі рекомендують восени доповнити свій раціон такими органічними речовинами:
- Вітамін А – сильний антиоксидант, який сприяє зміцненню імунітету, покращенню функції зору, попередженню злоякісного переродження епітеліальних клітин. Найбільший вміст цього мікроелемента у печінці тріски та моркви.
- Вітамін E – антиоксидант, що уповільнює процеси старіння клітин та прискорює загоєння ран. Одночасно він підвищує імунітет та пригнічує запалення. В основному міститься в мигдалі, фундуку та соняшниковій олії.
- Вітамін C – життєво важливий вітамін, що захищає клітини від вільних радикалів та підвищує стійкість організму до різних інфекцій та вірусів. У великій кількості вітамін C міститься в солодкому червоному перці, чорній смородині та обліпихі.
- Цинк – бере участь у білковому обміні, рості волосся та нігтів, підвищує імунітет. Цей мікроелемент необхідний зростання дитини і нормального процесу статевого дозрівання. У великій кількості цинк присутній в устрицях, свинині та яловичині.
- Вітамін D – сприяє збереженню кістково-м'язової тканини та зміцненню імунітету. Оскільки вітамін D виробляється під впливом ультрафіолетових променів, восени з'являється його дефіцит. Найбільший його вміст у сьомзі, печінці тріски та скумбрії.
- Вітамін B6 – забезпечує нормальну роботу нервової системи, підвищує стресостійкість та покращує настрій. Цей мікроелемент можна отримати з таких продуктів харчування як часник, фісташки та горіх.
Восени краще приймати вітаміни в лікарській формі, тому що навіть при збалансованому раціоні досягти стійкого терапевтичного ефекту складно. Вітаміни рекомендується повністю пропивати курсом, який зазвичай займає від 1 до 2 місяців. Приймають вітаміни вранці та ввечері під час їжі.
Що потрібно пам'ятати при виборі вітамінів
Вітамінний комплекс працюватиме ефективно, якщо вибір буде зроблено правильно. Важливо враховувати вік споживача та індивідуальні особливості організму. Так, для дітей розроблені спеціальні мультивітамінні комплекси, що містять необхідні для організму, що росте, мікроелементи. Для чоловіків актуальні вітаміни E і А, що підвищують потенцію та посилюють вироблення тестостерону. Жінкам рекомендується додатково приймати залізо, яке вимивається під час менструації.
Важливо також пам'ятати, що небезпека становить не лише авітаміноз, а й надлишок вітамінів. Безконтрольний прийом добавок може спричинити серйозний збій в організмі. Щоб цього не сталося, рекомендується проконсультуватися з лікарем. Він порадить, які краще приймати препарати з урахуванням віку та можливих супутніх захворювань.